Bøyelsen av det portugisiske verbet ababelar

Lurer du på hvordan du bøyer det portugisiske verbet ababelar? Finn ut hvordan du bøyer ababelar i alle sine former med vårt verktøy for verbbøying.

Infinitiv: ababelar
Partisipp: ababelado
Gerundio: ababelando
Indikativ

Presens
euababelo
tuababelas
ele/elaababela
nósababelamos
  
eles/elasababelam
Presens perfektum
eutenho ababelado
voitens ababelado
ele/elatem ababelado
nóstemos ababelado
  
eles/elastêm ababelado
Preteritum
euababelava
voiababelavas
ele/elaababelava
nósababelávamos
  
eles/elasababelavam
Preteritum perfektum
eutinha ababelado
voitinhas ababelado
ele/elatinha ababelado
nóstínhamos ababelado
  
eles/elastinham ababelado
Presens futurum
euababelarei
voiababelarás
ele/elaababelará
nósababelaremos
  
eles/elasababelarão
Presens futurum perfektum
euterei ababelado
voiterás ababelado
ele/elaterá ababelado
nósteremos ababelado
  
eles/elasterão ababelado
Simple past
euababelei
voiababelaste
ele/elaababelou
nósababelámos
  
eles/elasababelaram
Past perfect
euababelara
voiababelaras
ele/elaababelara
nósababeláramos
  
eles/elasababelaram
Kondisjonalis

Preteritum futurum perfektum
euababelaria
voiababelarias
ele/elaababelaria
nósababelaríamos
  
eles/elasababelariam
Preteritum futurum perfektum
euteria ababelado
voiterias ababelado
ele/elateria ababelado
nósteríamos ababelado
  
eles/elasteriam ababelado
Konjunktiv

Presens
euababele
voiababeles
ele/elaababele
nósababelemos
  
eles/elasababelem
Presens perfektum
eutenha ababelado
voitenhas ababelado
ele/elatenha ababelado
nóstenhamos ababelado
  
eles/elastenham ababelado
Preteritum
euababelasse
voiababelasses
ele/elaababelasse
nósababelássemos
  
eles/elas
Preteritum perfektum
eutivesse ababelado
voitivesses ababelado
ele/elativesse ababelado
nóstivéssemos ababelado
  
eles/elastivessem ababelado
Presens futurum
euababelar
voiababelares
ele/elaababelar
nósababelarmos
  
eles/elasababelarem
Presens futurum perfektum
eutiver ababelado
voitiveres ababelado
ele/elativer ababelado
nóstivermos ababelado
  
eles/elastiverem ababelado
Imperativ

Bekreftende
tuababela
ele/elaababele
nósababelemos
  
eles/elasababelem
Personal infinitive

Presens
euababelar
tuababelares
ele/elaababelar
nósababelarmos
  
eles/elasababelarem
Presens perfektum
euter ababelado
tuteres ababelado
ele/elater ababelado
nóstermos ababelado
  
eles/elasterem ababelado

Siden er hashtagget med

# portugisisk ababelar regelrette uregelrette regelmessige uregelmessige verb bøye verbbøyer konjugasjon kondisjonalis bekreftende futurum gerundium imperativ indikativ infinitiv kondisjonalis nektende partisipp perfektum presens normert unormert
Tilbake til Portugisisk verb