Bøyelsen av det portugisiske verbet ababadar

Lurer du på hvordan du bøyer det portugisiske verbet ababadar? Finn ut hvordan du bøyer ababadar i alle sine former med vårt verktøy for verbbøying.

Infinitiv: ababadar
Partisipp: ababadado
Gerundio: ababadando
Indikativ

Presens
euababado
tuababadas
ele/elaababada
nósababadamos
  
eles/elasababadam
Presens perfektum
eutenho ababadado
voitens ababadado
ele/elatem ababadado
nóstemos ababadado
  
eles/elastêm ababadado
Preteritum
euababadava
voiababadavas
ele/elaababadava
nósababadávamos
  
eles/elasababadavam
Preteritum perfektum
eutinha ababadado
voitinhas ababadado
ele/elatinha ababadado
nóstínhamos ababadado
  
eles/elastinham ababadado
Presens futurum
euababadarei
voiababadarás
ele/elaababadará
nósababadaremos
  
eles/elasababadarão
Presens futurum perfektum
euterei ababadado
voiterás ababadado
ele/elaterá ababadado
nósteremos ababadado
  
eles/elasterão ababadado
Simple past
euababadei
voiababadaste
ele/elaababadou
nósababadámos
  
eles/elasababadaram
Past perfect
euababadara
voiababadaras
ele/elaababadara
nósababadáramos
  
eles/elasababadaram
Kondisjonalis

Preteritum futurum perfektum
euababadaria
voiababadarias
ele/elaababadaria
nósababadaríamos
  
eles/elasababadariam
Preteritum futurum perfektum
euteria ababadado
voiterias ababadado
ele/elateria ababadado
nósteríamos ababadado
  
eles/elasteriam ababadado
Konjunktiv

Presens
euababade
voiababades
ele/elaababade
nósababademos
  
eles/elasababadem
Presens perfektum
eutenha ababadado
voitenhas ababadado
ele/elatenha ababadado
nóstenhamos ababadado
  
eles/elastenham ababadado
Preteritum
euababadasse
voiababadasses
ele/elaababadasse
nósababadássemos
  
eles/elas
Preteritum perfektum
eutivesse ababadado
voitivesses ababadado
ele/elativesse ababadado
nóstivéssemos ababadado
  
eles/elastivessem ababadado
Presens futurum
euababadar
voiababadares
ele/elaababadar
nósababadarmos
  
eles/elasababadarem
Presens futurum perfektum
eutiver ababadado
voitiveres ababadado
ele/elativer ababadado
nóstivermos ababadado
  
eles/elastiverem ababadado
Imperativ

Bekreftende
tuababada
ele/elaababade
nósababademos
  
eles/elasababadem
Personal infinitive

Presens
euababadar
tuababadares
ele/elaababadar
nósababadarmos
  
eles/elasababadarem
Presens perfektum
euter ababadado
tuteres ababadado
ele/elater ababadado
nóstermos ababadado
  
eles/elasterem ababadado

Siden er hashtagget med

# portugisisk ababadar regelrette uregelrette regelmessige uregelmessige verb bøye verbbøyer konjugasjon kondisjonalis bekreftende futurum gerundium imperativ indikativ infinitiv kondisjonalis nektende partisipp perfektum presens normert unormert
Tilbake til Portugisisk verb