Bøyelsen av det portugisiske verbet ab-rogar

Lurer du på hvordan du bøyer det portugisiske verbet ab-rogar? Finn ut hvordan du bøyer ab-rogar i alle sine former med vårt verktøy for verbbøying.

Infinitiv: ab-rogar
Partisipp: ab-rogado
Gerundio: ab-rogando
Indikativ

Presens
euab-rogo
tuab-rogas
ele/elaab-roga
nósab-rogamos
  
eles/elasab-rogam
Presens perfektum
eutenho ab-rogado
voitens ab-rogado
ele/elatem ab-rogado
nóstemos ab-rogado
  
eles/elastêm ab-rogado
Preteritum
euab-rogava
voiab-rogavas
ele/elaab-rogava
nósab-rogávamos
  
eles/elasab-rogavam
Preteritum perfektum
eutinha ab-rogado
voitinhas ab-rogado
ele/elatinha ab-rogado
nóstínhamos ab-rogado
  
eles/elastinham ab-rogado
Presens futurum
euab-rogarei
voiab-rogarás
ele/elaab-rogará
nósab-rogaremos
  
eles/elasab-rogarão
Presens futurum perfektum
euterei ab-rogado
voiterás ab-rogado
ele/elaterá ab-rogado
nósteremos ab-rogado
  
eles/elasterão ab-rogado
Simple past
euab-roguei
voiab-rogaste
ele/elaab-rogou
nósab-rogámos
  
eles/elasab-rogaram
Past perfect
euab-rogara
voiab-rogaras
ele/elaab-rogara
nósab-rogáramos
  
eles/elasab-rogaram
Kondisjonalis

Preteritum futurum perfektum
euab-rogaria
voiab-rogarias
ele/elaab-rogaria
nósab-rogaríamos
  
eles/elasab-rogariam
Preteritum futurum perfektum
euteria ab-rogado
voiterias ab-rogado
ele/elateria ab-rogado
nósteríamos ab-rogado
  
eles/elasteriam ab-rogado
Konjunktiv

Presens
euab-rogue
voiab-rogues
ele/elaab-rogue
nósab-roguemos
  
eles/elasab-roguem
Presens perfektum
eutenha ab-rogado
voitenhas ab-rogado
ele/elatenha ab-rogado
nóstenhamos ab-rogado
  
eles/elastenham ab-rogado
Preteritum
euab-rogasse
voiab-rogasses
ele/elaab-rogasse
nósab-rogássemos
  
eles/elas
Preteritum perfektum
eutivesse ab-rogado
voitivesses ab-rogado
ele/elativesse ab-rogado
nóstivéssemos ab-rogado
  
eles/elastivessem ab-rogado
Presens futurum
euab-rogar
voiab-rogares
ele/elaab-rogar
nósab-rogarmos
  
eles/elasab-rogarem
Presens futurum perfektum
eutiver ab-rogado
voitiveres ab-rogado
ele/elativer ab-rogado
nóstivermos ab-rogado
  
eles/elastiverem ab-rogado
Imperativ

Bekreftende
tuab-roga
ele/elaab-rogue
nósab-roguemos
  
eles/elasab-roguem
Personal infinitive

Presens
euab-rogar
tuab-rogares
ele/elaab-rogar
nósab-rogarmos
  
eles/elasab-rogarem
Presens perfektum
euter ab-rogado
tuteres ab-rogado
ele/elater ab-rogado
nóstermos ab-rogado
  
eles/elasterem ab-rogado

Siden er hashtagget med

# portugisisk ab-rogar regelrette uregelrette regelmessige uregelmessige verb bøye verbbøyer konjugasjon kondisjonalis bekreftende futurum gerundium imperativ indikativ infinitiv kondisjonalis nektende partisipp perfektum presens normert unormert
Tilbake til Portugisisk verb