Bøyelsen av det norske verbet å gi

Lurer du på hvordan du bøyer det norske verbet å gi? Finn ut hvordan du bøyer å gi i alle sine former med vårt verktøy for verbbøying.

Infinitiv: (Å) gi
Gerundium: giende / givende
Partisipp: gitt
Indikativ

Presens
jeggir
dugir
han/hun/det/Degir
vigir
deregir
degir
Presens perfektum
jeghar gitt
duhar gitt
han/hun/det/Dehar gitt
vihar gitt
derehar gitt
dehar gitt
Preteritum
jeggav / ga
dugav / ga
han/hun/det/Degav / ga
vigav / ga
deregav / ga
degav / ga
Preteritum Perfektum
jeghadde gitt
duhadde gitt
han/hun/det/Dehadde gitt
vihadde gitt
derehadde gitt
dehadde gitt
Presens futurum
jegvil/skal gi
duvil/skal gi
han/hun/det/Devil/skal gi
vivil/skal gi
derevil/skal gi
devil/skal gi
Presens futurum perfektum
jegvil/skal ha gitt
duvil/skal ha gitt
han/hun/det/Devil/skal ha gitt
vivil/skal ha gitt
derevil/skal ha gitt
devil/skal ha gitt
Kondisjonalis

Preteritum futurum
jegville/skulle gi
duville/skulle gi
han/hun/det/Deville/skulle gi
viville/skulle gi
dereville/skulle gi
deville/skulle gi
Preteritum futurum perfektum
jegville/skulle ha gitt
duville/skulle ha gitt
han/hun/det/Deville/skulle ha gitt
viville/skulle ha gitt
dereville/skulle ha gitt
deville/skulle ha gitt
Imperativ

Bekreftende
dugi!
viLa oss gi!
deregi!
Nektende
duikke gi! / gi ikke!
dereikke gi! / gi ikke!

Siden er hashtagget med

# bokmål gi regelrette uregelrette regelmessige uregelmessige verb bøye verbbøyer konjugasjon kondisjonalis bekreftende futurum gerundium imperativ indikativ infinitiv kondisjonalis nektende partisipp perfektum presens normert unormert
Tilbake til Bokmål verb